C941U102KVYDBA7317 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 855
Datasheet
1000 pF ±10% 400VAC Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C941U102KVYDBA7317
DigiKey Part Number
C941U102KVYDBA7317-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C941U102KVYDBA7317
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C941U102KVYDBA7317 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)