C911U102MVWDBA7317 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Vishay Cera-Mite
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
C900 C21U
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C911U102MVWDBA7317
DigiKey Part Number
399-9481-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C911U102MVWDBA7317
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C911U102MVWDBA7317 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)