C741U470JSSDBAWL50
DigiKey Part Number
399-C741U470JSSDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C741U470JSSDBAWL50
Description
CAP CER 47PF X1/Y1 440V/400V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 pF ±5% 440VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C741U470JSSDBAWL50 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)