C731U102KYYDBAWL50
DigiKey Part Number
399-C731U102KYYDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C731U102KYYDBAWL50
Description
CAP CER 1NF X1/Y2 400V/250V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 400VAC Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C731U102KYYDBAWL50 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)