C721U102MTWDBA7317
DigiKey Part Number
399-C721U102MTWDBA7317CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C721U102MTWDBA7317TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C721U102MTWDBA7317
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C721U102MTWDBA7317 Models
Category
Ratings
X1, Y1
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C