C4AKOBW5240A3PK
DigiKey Part Number
399-C4AKOBW5240A3PK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AKOBW5240A3PK
Description
FILM, RADIAL, METALLIZED POLYPRO
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AKOBW5240A3PK Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.299" W (42.00mm x 33.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.929" (49.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5 mOhms