C4AKJBW5350A3PJ
DigiKey Part Number
399-C4AKJBW5350A3PJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AKJBW5350A3PJ
Description
FILM, RADIAL, METALLIZED POLYPRO
Detailed Description
35 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
C4AKJBW5350A3PJ Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.299" W (42.00mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)
1.929" (49.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
700V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
3 mOhms