C4AEGBU4450A1WJ
DigiKey Part Number
399-13072-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEGBU4450A1WJ
Description
CAP FILM 4.5UF 5% 450VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.5 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AEGBU4450A1WJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.795" (20.20mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
14.2 mOhms