C340C105Z1U5TA7303 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF -20%, +80% 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial
C340C105Z1U5TA7303
DigiKey Part Number
399-C340C105Z1U5TA7303TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C340C105Z1U5TA7303
Description
CAP CER RAD MONO
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C340C105Z1U5TA7303 Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
-20%, +80%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)