C330C104KCR5TA7301
DigiKey Part Number
399-C330C104KCR5TA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C330C104KCR5TA7301CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C330C104KCR5TA7301
Description
CER CAP 0.1UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C330C104KCR5TA7301 Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.420" (10.66mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C