C322C564J1R5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.56 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C322C564J1R5TA
DigiKey Part Number
C322C564J1R5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C322C564J1R5TA
Description
CAP CER RAD 560NF 100V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C322C564J1R5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)