C1206X474K1RAC3124 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 2 116
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
TDK
In Stock: 84
0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206X474K1RAC3124
DigiKey Part Number
399-C1206X474K1RAC3124TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X474K1RAC3124
Description
.470UF 100V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206X474K1RAC3124 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.073" (1.85mm)