C0805X473K5RAC3124 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
YAGEO
TDK
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X473K5RAC3124
DigiKey Part Number
399-C0805X473K5RAC3124TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X473K5RAC3124
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X473K5RAC3124 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)