C0805C475K8PACTM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 8 216
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 178 263
Datasheet
Walsin Technology Corporation
TDK
YAGEO
YAGEO
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
C0805C475K8PACTM
DigiKey Part Number
399-C0805C475K8PACTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C475K8PACTM
Description
4.70UF 10.0V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)