C0603C102G5JACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric)
KEMET U2J Dielectric MLCCs | Digi-Key Daily
C0603C102G5JACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C102G5JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C102G5JACTU
Description
CAP CER 1000PF 50V U2J 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C102G5JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)