ALH82A750CB600
DigiKey Part Number
399-ALH82A750CB600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH82A750CB600
Description
CAP ALUM 75UF 20% 600V SNAP TH
Detailed Description
75 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.861Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
970 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.74 A @ 10 kHz
Impedance
1.257 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.861Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C