ALH82A131CE600
DigiKey Part Number
399-ALH82A131CE600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH82A131CE600
Description
CAP ALUM 130UF 20% 600V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.07Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 100 Hz
Packaging
Tray
Ripple Current @ High Frequency
3.93 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
726 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.07Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C