ALH82A131CD550
DigiKey Part Number
399-ALH82A131CD550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALH82A131CD550
Description
CAP ALUM 130UF 20% 550V SNAP TH
Detailed Description
130 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.96 A @ 10 kHz
Impedance
687 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C