ALC80D153BD025 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
15000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 81mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
ALC80D153BD025
DigiKey Part Number
ALC80D153BD025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80D153BD025
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.73 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.81 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
71 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
81mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C