ALA8AA681DF400
DigiKey Part Number
399-ALA8AA681DF400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8AA681DF400
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 228mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.5 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
136 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
228mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C