ALA8AA561DF450 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 69
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 250mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
ALA8AA561DF450
DigiKey Part Number
399-ALA8AA561DF450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8AA561DF450
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALA8AA561DF450 Models
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.5 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
146 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C