ALA8AA471DE450
DigiKey Part Number
399-ALA8AA471DE450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8AA471DE450
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 298mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.8 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
174 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
298mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C