ALA8AA331DC450
DigiKey Part Number
399-ALA8AA331DC450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8AA331DC450
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 424mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALA8AA331DC450 Models
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.4 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
246 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
424mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C