ALA8AA331CD400
DigiKey Part Number
399-ALA8AA331CD400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8AA331CD400
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 456mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.3 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
268 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
456mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C