A768KS476M1JLAE031
DigiKey Part Number
399-A768KS476M1JLAE031TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768KS476M1JLAE031CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768KS476M1JLAE031DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768KS476M1JLAE031
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 63V SMD
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 31mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768KS476M1JLAE031 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Capacitance
47 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
31mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C