A767MU107M1VLAE029 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A767MU107M1VLAE029 |
Description | CAP ALUM POLY 100UF 20% 35V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 29mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | A767MU107M1VLAE029 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer KEMET | Applications General Purpose |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 2.5 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.508" (12.90mm) |
Capacitance 100 µF | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 35 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
ESR (Equivalent Series Resistance) 29mOhm | Base Product Number |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |