A767KN476M1HLAE029
DigiKey Part Number
399-16576-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16576-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16576-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A767KN476M1HLAE029
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 29mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A767KN476M1HLAE029 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
165 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Capacitance
47 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C