A766EB127M1ALAE027
DigiKey Part Number
399-A766EB127M1ALAE027TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A766EB127M1ALAE027CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A766EB127M1ALAE027DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A766EB127M1ALAE027
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A766EB127M1ALAE027 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
116 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.32 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C