A765KG106M1ELAE035
DigiKey Part Number
399-A765KG106M1ELAE035TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A765KG106M1ELAE035CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A765KG106M1ELAE035DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A765KG106M1ELAE035
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A765KG106M1ELAE035 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)
Capacitance
10 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C