A759MS477M1EAAE020
DigiKey Part Number
399-A759MS477M1EAAE020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759MS477M1EAAE020
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759MS477M1EAAE020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
242.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.844 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C