A759KS475M2EAAE496
DigiKey Part Number
399-14159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759KS475M2EAAE496
Description
CAP ALUM POLY 4.7UF 20% 250V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 250 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 496mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759KS475M2EAAE496 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
32.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
650 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
496mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C