A759KS108M0JAAE013
DigiKey Part Number
399-A759KS108M0JAAE013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759KS108M0JAAE013
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 6.3V TH
Detailed Description
1000 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 13mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759KS108M0JAAE013 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
268.15 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.363 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C