A759KR227M1VAAE024
DigiKey Part Number
399-A759KR227M1VAAE024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759KR227M1VAAE024
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 35V TH
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 24mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759KR227M1VAAE024 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.4 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C