A759EQ475M2AAAE160
DigiKey Part Number
399-A759EQ475M2AAAE160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759EQ475M2AAAE160
Description
CAP ALUM POLY 4.7UF 20% 100V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 100 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 160mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759EQ475M2AAAE160 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
25.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
510 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C