A758KR277M1CAAE011 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1 000
Datasheet
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 11mOhm 5000 Hrs @ 105°C
A758KR277M1CAAE011
DigiKey Part Number
399-A758KR277M1CAAE011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A758KR277M1CAAE011
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A758KR277M1CAAE011 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C