A750KS227M1EAAE015 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 2 104
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
A750KS227M1EAAE015
DigiKey Part Number
399-13899-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750KS227M1EAAE015
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
A750KS227M1EAAE015 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
221 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.42 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C