A750EM827M0JAAE008
DigiKey Part Number
399-A750EM827M0JAAE008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750EM827M0JAAE008
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V TH
Detailed Description
820 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A750EM827M0JAAE008 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C