A750BK107M1AAAE024
DigiKey Part Number
399-A750BK107M1AAAE024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750BK107M1AAAE024
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 24mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A750BK107M1AAAE024 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
124.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.49 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C