A700V156M025ATE040
DigiKey Part Number
399-A700V156M025ATE040TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A700V156M025ATE040CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A700V156M025ATE040DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700V156M025ATE040
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A700V156M025ATE040 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
15 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm