Image for RMC1/16SK21R5DTH is not available
RMC1/16SK21R5DTH
DigiKey Part Number
2315-RMC1/16SK21R5DTHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/16SK21R5DTH
Description
RES 21.5 OHM 0.5% 1/10W 0402
Detailed Description
21.5 Ohms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)