XADRP-12V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 18 194
Datasheet
Parametric Equivalent
CNC Tech
In Stock: 0
Datasheet
CNC Tech
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.098" (2.50mm)
XADRP-12V
XADRP-12V
XADRP-12V
DigiKey Part Number
455-2164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XADRP-12V
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.098" (2.50mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)