S13B-PH-K-S(LF)(SN)
S13B-PH-K-S(LF)(SN)
S13B-PH-K-S
DigiKey Part Number
455-1730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S13B-PH-K-S
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 13 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S13B-PH-K-S Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
100V