S10B-PHDSS(LF)(SN)
S10B-PHDSS(LF)(SN)
S10B-PHDSS
DigiKey Part Number
455-S10B-PHDSS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10B-PHDSS
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
S10B-PHDSS Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.114" (2.90mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250V