S10B-PASK-2(LF)(SN)
S10B-PASK-2(LF)(SN)
S10B-PASK-2
DigiKey Part Number
455-S10B-PASK-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10B-PASK-2
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S10B-PASK-2 Models
Category
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.256" (6.50mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250V