PNIRR-10V
DigiKey Part Number
455-2731-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNIRR-10V
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.079" (2.00mm)
Category
Mounting Type
Panel Mount
Mfr
Contact Termination
Crimp
Series
Fastening Type
Latch Lock
Packaging
Bulk
Color
Natural
Part Status
Active
Features
Panel Lock
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)