H11P-SHF-AA
DigiKey Part Number
455-H11P-SHF-AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H11P-SHF-AA
Description
CONN RCPT HSG 11POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.098" (2.50mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)