B14B-PH-K-S(LF)(SN)
B14B-PH-K-S(LF)(SN)
B14B-PH-K-S
DigiKey Part Number
455-1716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B14B-PH-K-S
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B14B-PH-K-S Models
Category
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Overall Contact Length
0.333" (8.45mm)
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Contact Shape
Square
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
100V
Termination
Press-Fit, Solder
Mated Stacking Heights
8mm