B10B-XH-AM(LF)(SN)
B10B-XH-AM(LF)(SN)
B10B-XH-AM
DigiKey Part Number
455-2234-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B10B-XH-AM
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
Category
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.276" (7.00mm)
Series
Contact Shape
Square
Contact Material
Brass
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch - Mating
Features
Board Guide
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
9.8mm