B10B-PASK(LF)(SN)
B10B-PASK(LF)(SN)
B10B-PASK
DigiKey Part Number
455-B10B-PASK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B10B-PASK
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.319" (8.10mm)
Insulation Height
0.303" (7.70mm)
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250V
Termination
Kinked Pin, Solder
Mated Stacking Heights
9.9mm, 14.7mm, 14.9mm