40P9.0-JMCS-GAN-A-TF
DigiKey Part Number
455-40P9.0-JMCS-GAN-A-TF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
40P9.0-JMCS-GAN-A-TF
Description
JMC PLUG (SMT/TOP TYPE)
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Positions
40
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Number of Rows
2
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
9mm